تبلیغات
مؤذن - توریه

مؤذن
 
امام خامنه ای : اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است ...


دروغ مصلحتی یا دروغ منفعتی ؟!

اول اینکه همه میدونن که راستی و راستگویی بهتر از دروغ و دروغگوییه

اما گاهی اوقات پیش میاد که به خاطر قضایایی مجبور میشیم که راستش رو نگیم و به اصطلاح دروغ بگیم،دروغ مصلحتی

دروغی که به خاطر ترس از به پا شدن آشوب و فتنه گفته میشه... نه هر دروغی، نه صرفا واسه اینکه این به نفعه

در همین راستا مطلبی در کتاب فلسفه اخلاق شهید مطهری[1] هست که یه قسمتیش رو مینویسم اما پیشنهاد میکنم خودتون بقیش رو و کاملش رو بخونید:

ایشون در قسمتی داستانی رو بیان میکنن که فردی خروسی میگیره و میبره خونه و همسرش میگه آدم با غیرت تو خونه ای که زنش هست خروس میاره؟ من تو خونه ای که جنس نر وجود داشته باشه زندگی نمیکنم و از این حرفا و از خروس رو میگیره و... .

شهید مطهری در قسمت بعدی میگن «اینکه انسان آنجا هم که راستی واقعا فلسفه خودش را صد در صد از دست می دهد و از راستی انسان دریای خون جاری می شود، بگوید در اینجا هم باید راست گفت، همان رو گرفتن از خروس است. منتها اسلام در اینجا سخن دیگری نیز گفته است که نکته خیلی بزرگی است. می گوید: برای اینکه روحت به دروغ گفتن عادت نکند، در آنجا که اجبار پیدا می کنی [چیزی به ذهنت خطور بده و به زبانت چیز دیگری بیاور.] و تا اجبار نباشد نمی توانی چنین کنی.»

دروغ منفعت خیز با دروغ مصلحت آمیز متفاوت است.

«فقه اسلامی می گوید آنجا که واقعا مصلحت است و از یک راستی مفسده ها برای جامعه بپا می شود (مثلا جاسوسهای دشمن در پی افراد مظلومی دارند خانه به خانه می گردند . از تو می پرسند . می گویی من آدم راستگویی هستم، باید به آنها اطلاع بدهم کجا هستند. تو جانی هستی نه راستگو) آنجا که مجبور هستی به خاطر یک مصلحت و نه به خاطر منفعت دروغ بگویی، برای اینکه ذهنت کج نشود و به انحراف عادت نکند، یک چیزی به ذهنت خطور بده و به زبانت چیز دیگری بیاور. مثلا وقتی می گوید: ندیدی؟ بگو: نه، ولی مقصودت از نه [چیزی دیگری باشد]، در ذهنت یک چیزی دیگری خطور بده. مستقیم ذهنت را با دروغ مواجه نکن که ذهنت به دروغ گفتن عادت نکند. اسم این توریه است.

حالا بعضی هم دائما دروغ می گویند و اسمش را توریه می گذارند ... »

باید فرق مصلحت و منفعت رو بدونیم که خدایی نکرده به اسم مصلحت کار خطایی انجام ندیم و بعد بندازیمش گردن اسلام و حکم اسلام و در نهایت مسلمونی که این چیزا تو اسلام گفته شده و مجوز خطاهای اینچنینی داده شده ...  معرفی کتاب : [1]      Description: http://www.mortezamotahari.com/Images/Books/Book405.jpg


نوشته شده در تاریخ جمعه 21 اسفند 1394 توسط مؤذنه ...
طبقه بندی: معرفی کتاب 
برچسب ها: مؤذن توریه دروغ دروغ مصلحتی دروغ منفعتی شهید مطهری فلسفه اخلاق